Správna poloha nošení a anatomie kojencůPoznatky na této i ostatních našich stránkách byly převzaty z vědeckých studií a článků.
Abdukčně flekční poloha – adaptace na nošení
Anatomické výzkumy Prof. Dr. med. Büschelbergera (Drážďany) ukázaly, že u novorozenců je hlava stehenní kosti ideálně orientovaná vůči kyčelní jamce – to znamená, že ji rovnoměrně formuje – když jsou nožičky přitažené k tělu v úhlu cca. 100 stupňů a zároveň roztažené do šířky v úhlu cca. 40 stupňů. Jedná se o tzv. abdukčně flekční polohu. Pokud novorozence zvednete, sám zaujme tuto polohu, takže je nesporné, že odpovídá jeho anatomické predispozici.
Také kulatá záda (kyfóza) se nenarovnají okamžitě po porodu. Dvojité prohnutí páteře ve tvaru S se naopak formuje teprve při prvních samostatných krůčcích. Vyvíjí se postupným tréninkem zádového svalstva, nikoliv však působením zvenku.
Tento anatomický fakt spolu s uchopovacím reflexem v prvních dnech života vede k názoru, že kojenci jsou především přizpůsobeni nošení na těle.
Z výše uvedených skutečností je možné odvodit i ideální polohu při nošení: s přitaženýma roztaženýma nožičkama, mírně prohnutými zády a čelem k dospělému, který miminko nese. Existuje však i opačný názor, podle kterého by děti měly být v prvních týdnech nošeny výhradně naležato. Vytvořte si názor sami, případně se zeptejte Vaší porodní asistentky, Vašeho lékaře, nebo nechte rozhodnout Vaše dítě, jestli dá od začátku přednost "Kolébce" nebo "Kříži s kapsou . Jeho instinktivní chování je tím nejlepším "návodem k použití". Pouze v případě, že byla u Vašeho dítěte zjištěna dysplazie kyčelního kloubu, nenoste dítě v "Kolébce", ale dejte je hned do "Kříže s kapsou".
 |
 |
 |
Držení holčičky staré tři týdny na boku – nožičky si sama přitahuje k tělu
|
Uvolněné miminko často spontánně zaujímá abdukčně flekční polohu (foto Dr. E. Kirkilionis)
|
|
Nošení dítěte zády k vám (čelem po směru chůze)
Některé děti jsou rády nošeny čelem po směru chůze, což je z technického hlediska samozřejmě možné i v šátku. Tento způsob však v žádném případě nemůžeme doporučit, a to z následujících důvodů:

- Nožičky dítěte vlají bez opory ve vzduchu, kyčle nejsou ve fyziologické (tj. abdukčně flekční) poloze.
- Také záda dítěte nejsou správně podepřena, ale naopak zaujímají nepřirozenou vzpřímenou polohu a jsou tlačena do lordózy.
- Kromě toho se dítě v situacích, které se mu zdají nebezpečné, nemůže pohledem ubezpečit o Vaší přítomnosti.
- Dítě rovněž nemá úniku před přemírou podnětů, a to ani když je unavené, protože se k Vám nemůže stulit a "schovat" se tak před světem.
Tyto zásadní výhrady se týkají všech pomůcek na nošení dětí bez rozdílu, tj. i vaků a klokanek.
Pokud se chcete dozvědět více...
Dále Vaší pozornosti doporučujeme knihu "Ein Baby will getragen sein" (Miminko chce být nošeno) od Dr. Evelin Kirkilionis (Kösel, Mnichov, 1999, € 12,95). Ačkoliv se jedná o odborný pohled na téma nošení kojenců, je kniha napsaná velmi srozumitelně. Tuto knihu v německém jazyce si můžete objednat i u nás.
Dysplazie kyčelního kloubu
Nový článek od Dr. Fettweise "Auf Mamas Hüfte reiten" osvětluje příčiny a souvislosti, které mohou vést ke špatnému vývoji dětských kyčlí, a nabízí informace, jak těmto onemocněním předcházet. Článek rozhodně stojí za přečtení, bohužel však zatím není k dispozici jeho překlad do češtiny.
Návod na úvaz KOLÉBKA Z DVOJITÉHO KŘÍŽEVěk: od prvních dnů Délka šátku: od velikosti 5
Úvaz DIDYMOS, u kterého není nutný uzel a při kterém se váha dítěte rozloží symetricky na obě ramena.
1 Šátek DIDYMOS si položte zezadu kolem pasu. Oba konce šátku by měly být přitom stejně dlouhé.
|
2 Na prsou oba konce šátku překřižte a přehoďte si je přes ramena na záda.
|
3 Zde je překřižte ještě jednou – dbejte přitom na to, aby se šátek nepřekroutil – ...
|
4 a oba konce veďte opět dopředu.
|
5 Na každé straně podvlečte příslušný konec šátku z vnější strany zespodu pod pruhem, který máte na boku.
|
6 Volnými konci šátku můžete podle potřeby regulovat utažení celého úvazu.
|
7 Látkový kříž, který máte na prsou, stáhněte níž a vnitřní pruh látky roztáhněte.
|
8 Dítě nechte z Vašeho ramene...
|
9 ...opatrně sklouznout dovnitřního pruhulátky a látku mu přetáhněte přes hlavičku, čímž vytvoříte jakési "hnízdečko".
|
10 Dítě posuňte do vodorovné polohy a roztáhněte i druhý, vnější, pruh látky.
|
11 Pokud je šátek příliš volný nebo pokud dítě leží příliš nízko, můžete úvaz dotáhnout tak, že budete popotahovat za jednotlivé lemy volně visících konců šátku.
|

12 Nakonec překřižte pruh látky na straně hlavičky dítěte: lem šátku, který máte u krku, přetáhněte přes vnější lem šátku a stáhněte jej přes rameno až na paži...
|
13 ...takže Vaše miminko bude v šátku DIDYMOS ležet rovně a stabilně
|
|
|
|
Velikosti šátků na nošení dětí DIDYMOS
Šátky DIDYMOS zhotovujeme standardně v osmi velikostech. Potřebná délka šátku se odvíjí především od úvazů, které chcete používat. Kromě toho je třeba přihlédnout i k Vaší konfekční velikosti:
Pokud máte konfekční velikost např. 40, uvážete z šátku velikosti 2 Kolébku a úvaz Na bok, velikost 3 je potřeba pro Ruksak (varianta s uzlem pod zadečkem dítěte), velikost 4 pro Klokánka, Kříž na bok nebo Ruksak (varianta s uzlem na břiše maminky), velikost 5 pro Kříž a Kolébku z dvojitého kříže a velikost 6 pro Kříž s kapsou.
Pokud budete chtít používat všechny úvazy včetně velmi pohodlného úvazu Kříž s kapsou ve všech jeho variantách, který je na spotřebu látky nejnáročnější, budete v závislosti na Vaší konfekční velikosti potřebovat velikost šátku 6, 7 nebo 8:
- Maminky do konfekční velikosti 42 a tatínkové do konfekční velikosti 50 potřebují pro uvázání všech úvazů šátek velikosti 6
- Maminky do konfekční velikosti 36 si vystačí i s šátkem velikosti 5
- Maminkám od velikosti 44 (tatínkům 52) doporučujeme šátek velikosti 7, od konfekční velikosti 50 (tatínkové 58) budete potřebovat velikost 8
Pro větší maminky (od velikosti
58) nebo tatínky (od velikosti
62) velmi rádi objednáme šátek libovolné délky, je jen třeba počítat s o 1 - 2 týdny delší dodací lhůtou.
Doporučené velikosti šátku pro jednotlivé úvazy podle Vaší konfekční velikosti:
Šátky DIDYMOS mají tvar kosodélníku, čímž vzniká rezerva na uvázání uzlu. Navíc šikmé cípy šátku elegantněji splývají, než je tomu u šátků s rovným zakončením.
Šířka šátků je cca. 70 cm.
Protože se nepředepraná bavlna při prvním praní trochu vysráží, jsou nové šátky DIDYMOS ve skutečnosti o pár centimetrů delší než je udávaná délka.
Často se setkáváme s tím, že je maminka o dost menší než tatínek. Pokud předpokládáte, že tatínek bude miminko nosit jen příležitostně, pak Vám doporučujeme zvolit raději kratší šátek. Tatínek sice nebude moci používat všechny úvazy, je to ale pořád lepší, než aby se maminka musela do každého úvazu omotat dvakrát. Pokud se však při nošení miminka budete často střídat, pak se při výběru velikosti šátku řiďte podle největší osoby. Přebývající konce šátku prostě zavážete ještě jednou na jiném místě.
Přirozený porod, Kontaktní rodičovství
Ať už se o přirozený porod zajímáte nebo s ním máte vlastní zkušenost a chcete se podělit s ostatními, pak jsou tyto stránky určeny právě Vám.
Podstatou obsahu tohoto webu není propagovat domácí porody! Ne. Podstatou obsahu těchto stránek je šířít informace a fakta, jež Vám pomohou vytvořit si komplexní názor na jeden z nejdůležitějších a nejzásadnějších okamžiků ve Vašem životě.
Tyto stránky jsme vytvořili z hluboké víry v přínosy přirozeného procesu zrození, empatického kontaktního vztahového rodičovství. V každém z nás je informace jak porodit a postarat se o naše potomky uložena. Postupem času se institucím a autoritám podařilo vyvolat v nás nedůvěru v tyto přirozené vlastnosti a dovednosti.
|
Jsme výhradní distributor porodních bazénků La Bassine (Made in Water) pro Českou Republiku a Slovensko
