Úvaz KOLÉBKA
Kolébka je nejvhodnější tehdy, když chcete své novorozeňátko ukolébat do spánku a přitom stihnout ještě něco jiného. Jakmile dítě usne, můžete je jemně i se šátkem položit do postýlky, aniž byste je vzbudili.

Kolébka není vhodná pro děti s dysplazií kyčelního kloubu. Takové dítě je třeba nosit nasvislo v úvazu, který zajišťuje abdukčně flekční polohu v kyčelních kloubech (např. Kříž s kapsou).

        
Vhodný věk: od narození
Velikost: šátek od velikosti 2

 

 

 

Úvaz NA BOK
Jak se zdá, jedná se o nejstarší a nejčastější metodu nošení dětí. Dítě, které je takto nošeno bez šátku, sedí rodiči na boku a nohama ho pevně objímá, přičemž rodič dítě přidržuje rukou. V šátku můžete tímto způsobem nést delší dobu i těžší dítě, aniž by Vás bolela ruka, protože se váha dítěte rovnoměrně rozdělí na boky a ramena. Také zádíčka dítěte jsou lépe podepřena, což je důležité zejména tehdy, když dítě ještě samostatně nesedí.
        
Vhodný věk: od dvanáctého týdne
Velikost: šátek od velikosti 2

 

Úvaz na bok

 

 

 

 

 

 

Úvaz RUKSAK

Pokud se rozhodnete s dvouletým potomkem zdolat např. některý z alpských kopců, pak Vám doporučujeme úvaz na záda. A to nejen proto, že je tento úvaz pro Vás nejergonomičtější, ale i proto, že zejména větší děti milují výhled, který se jim z této exponované pozice naskýtá.

Ruksak je vhodný pro děti, které již samy bezpečně drží hlavičku. S delším šátkem (od vel. 4) můžete oba konce přetáhnout dopředu kolem pasu a zde zavázat bederní pás, což je ještě pohodlnější.

Vhodný věk: od třetího měsíce, jakmile drží hlavičku
Velikost: šátek od velikosti 3 nebo lépe 4

 

 

 

 

Úvaz Ruksak

 

Úvaz KŘÍŽ NA BOK

Je jen na Vás, která z variant úvazů na bok Vám bude lépe vyhovovat a se kterou se budete cítit jistější. U všech variant má dítě dobrý výhled dopředu a zároveň s Vámi může udržovat oční kontakt. A co je velmi důležité, všechny tyto varianty zajišťují optimální polohu kyčlí dítěte.

Vhodný věk: od dvanáctého týdne
Velikost: šátek od velikosti 3

 

 

 

 

 

 

Úvaz kříž na bok

 

Úvaz KLOKÁNEK

Klokánek je dalším úvazem umožňujícím nosit dítě na břiše. Naše zkušenosti ukazují, že děti většinou nerozlišují mezi nošením v Kříži nebo v Klokánkovi. Záleží tedy především na Vás, kterou variantu považujete za pohodlnější nebo elegantnější.

Podívejte se na návod na vázání.

Vhodný věk: od osmého až desátého týdne
Velikost: šátek od velikosti 4

 

 

 

 

 

 

 

 

Úvaz KLOKÁNEK
Další úvaz umožňující nosit dítě na břiše – děti obvykle příliš nerozlišují, kterou variantu zvolíte. U tohoto úvazu můžete spící dítě i se šátkem snadno položit do postýlky.
Krok 1
1 Na vhodné podložce rozprostřete šátek DIDYMOS a dítě položte do jeho středu; horní lem šátku bude mít dítě pod hlavičkou.
Krok 2
2 V předklonu si nejdříve přehoďte jeden konec šátku dozadu přes rameno azároveň s tím...
Krok 3
3 ...podsuňte druhou ruku pod druhý konec šátku a posuňte spodní lem šátku až do podkolenních jamek dítěte.
Krok 4
4 Nyní si přehoďte i druhý konec šátku přes rameno.
Krok 5
5 Jednu ruku podsuňte dítěti pod hlavičku, druhou pod zádíčka...
Krok 6
6 ...a dítě si i se šátkem opatrně přitáhněte na břicho – přitom se trochu zakloňte.
Krok 7
7 Horní lem šátku, který má dítě za hlavičkou, na obou stranách utáhněte –volnou rukou dítěvždy pevněpřidržujte! – ...
Krok 8
8 ...a veďte jeden konec šátku po druhém diagonálně přes záda...
 
Krok 9
9 ...zase dopředu.
 
Krok 10
10 Volnou rukou oba konce ještě jednoudotáhněte, a to tak, že budete utahovat postupně jeden lem po druhém.
Krok 11
11 Teprve poté oba konce šátku překřižte pod zadečkem dítěte, podtáhněte je pod jeho nožičkama a veďte dozadu...
Krok 12
12 ...na Vaše záda, kde je svažte plochým ambulantním nebo obyčejným dvojitým uzlem.
Krok 13
13 Šátek na obou ramenou překřižte: lem šátku, který má dítě za hlavičkou, protáhněte pod vnějším lememšátku.
Krok 14
14 Nakonec dítěti ještě jednou jemně zatlačte nožičky nahoru. Tím docílíte správného usazení dítěte v šátku – s kulatými zádíčky a široce roznoženýma a podsazenýma nožičkama.
Krok 15
15 Pokud nemáte dostatečně dlouhý šátek, aby šel zavázat na zádech, můžete oba cípy svázat i pod zadečkem dítěte.
Krok 16
16 Na Vašich zádech se oba pruhy hladce kříží.

 

Správna poloha nošení a anatomie kojenců

Poznatky na této i ostatních našich stránkách byly převzaty z vědeckých studií a článků. 

Abdukčně flekční poloha – adaptace na nošení

Anatomické výzkumy Prof. Dr. med. Büschelbergera (Drážďany) ukázaly, že u novorozenců je hlava stehenní kosti ideálně orientovaná vůči kyčelní jamce – to znamená, že ji rovnoměrně formuje – když jsou nožičky přitažené k tělu v úhlu cca. 100 stupňů a zároveň roztažené do šířky v úhlu cca. 40 stupňů. Jedná se o tzv. abdukčně flekční polohu. Pokud novorozence zvednete, sám zaujme tuto polohu, takže je nesporné, že odpovídá jeho anatomické predispozici.

Také kulatá záda (kyfóza) se nenarovnají okamžitě po porodu. Dvojité prohnutí páteře ve tvaru S se naopak formuje teprve při prvních samostatných krůčcích. Vyvíjí se postupným tréninkem zádového svalstva, nikoliv však působením zvenku.

Tento anatomický fakt spolu s uchopovacím reflexem v prvních dnech života vede k názoru, že kojenci jsou především přizpůsobeni nošení na těle.

Z výše uvedených skutečností je možné odvodit i ideální polohu při nošení: s přitaženýma roztaženýma nožičkama, mírně prohnutými zády a čelem k dospělému, který miminko nese. Existuje však i opačný názor, podle kterého by děti měly být v prvních týdnech nošeny výhradně naležato. Vytvořte si názor sami, případně se zeptejte Vaší porodní asistentky, Vašeho lékaře, nebo nechte rozhodnout Vaše dítě, jestli dá od začátku přednost "Kolébce" nebo "Kříži s kapsou . Jeho instinktivní chování je tím nejlepším "návodem k použití". Pouze v případě, že byla u Vašeho dítěte zjištěna dysplazie kyčelního kloubu, nenoste dítě v "Kolébce", ale dejte je hned do "Kříže s kapsou".

 

Držení holčičky staré tři týdny na boku – nožičky si sama přitahuje k tělu
Uvolněné miminko často spontánně zaujímá abdukčně flekční polohu (foto Dr. E. Kirkilionis)
 

Nošení dítěte zády k vám (čelem po směru chůze)

Některé děti jsou rády nošeny čelem po směru chůze, což je z technického hlediska samozřejmě možné i v šátku. Tento způsob však v žádném případě nemůžeme doporučit, a to z následujících důvodů:

Nošení čelem od sebe - nedoporučeno!Nošení čelem od sebe - nedoporučeno!
  • Nožičky dítěte vlají bez opory ve vzduchu, kyčle nejsou ve fyziologické (tj. abdukčně flekční) poloze.
  • Také záda dítěte nejsou správně podepřena, ale naopak zaujímají nepřirozenou vzpřímenou polohu a jsou tlačena do lordózy.
  • Kromě toho se dítě v situacích, které se mu zdají nebezpečné, nemůže pohledem ubezpečit o Vaší přítomnosti.
  • Dítě rovněž nemá úniku před přemírou podnětů, a to ani když je unavené, protože se k Vám nemůže stulit a "schovat" se tak před světem.
Tyto zásadní výhrady se týkají všech pomůcek na nošení dětí bez rozdílu, tj. i vaků a klokanek.

Pokud se chcete dozvědět více...

Dále Vaší pozornosti doporučujeme knihu "Ein Baby will getragen sein" (Miminko chce být nošeno) od Dr. Evelin Kirkilionis (Kösel, Mnichov, 1999, € 12,95). Ačkoliv se jedná o odborný pohled na téma nošení kojenců, je kniha napsaná velmi srozumitelně. Tuto knihu v německém jazyce si můžete objednat i u nás.

Dysplazie kyčelního kloubu

Nový článek od Dr. Fettweise "Auf Mamas Hüfte reiten" osvětluje příčiny a souvislosti, které mohou vést ke špatnému vývoji dětských kyčlí, a nabízí informace, jak těmto onemocněním předcházet. Článek rozhodně stojí za přečtení, bohužel však zatím není k dispozici jeho překlad do češtiny.

 

Úvaz DVOJITÝ KŘÍŽ

Další varianta našeho úvazu Kříž. Při tomto úvazu je šátek překřížen vpředu i vzadu. Konce jsou omotané po stranách a nemusíte vázat uzel. Případně můžete uvázat uzel jednoduše vpředu pod zadečkem dítěte. Díky tomu šátek netlačí, když například zároveň nesete batoh nebo sedíte v autobusu.

Mimochodem: V autobusu byste vždy měli sedět proti směru jízdy, protože při náhlém zabrždění poslouží Vaše hruď miminku jako opěrka hlavy.

Podívejte se na návod na vázání.

Vhodný věk: od narození
Velikost: šátek od velikosti 5

 

 

 

Úvaz DVOJITÝ KŘÍŽ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úvaz KOLÉBKA Z DVOJITÉHO KŘÍŽE

V prvních týdnech můžete i Dvojitý kříž využít jako Kolébku, případně můžete jako základ pro Kolébku využít kterýkoliv další křížový úvaz (např. Kříž s kapsou navenek). Ve srovnání s jednoduchou Kolébkou mají tyto úvazy tu výhodu, že se váha dítěte rozloží na obě ramena, takže jsou pro nosiče mnohem pohodlnější.

Pro děti s dysplazií kyčelního kloubu se však tento úvaz stejně jako Kolébka nehodí. Takové dítě je třeba nosit nasvislo v úvazu, který zajišťuje abdukčně flekční polohu v kyčelních kloubech (např.Kříž s kapsou).

Podívejte se na návod na vázání.

Vhodný věk: od narození
Velikost: šátek od velikosti 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Návod na úvaz DVOJITÝ KŘÍŽ
Tento "bezuzlový" úvaz je díky plochému látkovému kříži na zádech velmi pohodlný, zejména pokud se v šátku DIDYMOS potřebujete o něco opřít.
Krok 1
1 Šátek DIDYMOS si položte zezadu kolem pasu. Oba konce šátku by měly být přitom stejně dlouhé. Řiďte se nášivkou označující střed.
Krok 2
2 Na prsou oba konce šátku překřižte (dbejte na to, aby se šátek nepřekroutil) a...
Krok 3
3 ...přehoďte si je přes ramena na záda.
Krok 4
4 Na zádech oba pruhy překřižte ještě jednou a veďte je zpátky dopředu.
Krok 5
5 Na každé straně obtočte příslušný konec šátku z vnější strany zespodu kolem pruhu, který máte na boku.
 
 Krok 6
6 Tak budete mít možnost i později regulovat utažení šátku.
Krok 7
7 Látkový kříž, který máte na prsou, stáhněte oběma rukama níž.
 
 
 
 
Krok 8
8 Jednou rukou přidržujte dítě opřené o Vaše rameno a druhou rukou mu podstrčte nožičku pod jedním diagonálním pruhem látkového kříže.
Krok 9
9 Poté vyměňte ramena a proveďte totéž s druhou nožičkou a druhým diagonálním pruhem.
 
 
    Krok 10
10 Nyní pořádně roztáhněte oba diagonální pruhy pod zadečkem a přes zádíčka dítěte.Začněte opětvnitřním pruhem...
 
 
Krok 11
11 ...a poté roztáhněte i vnější pruh látky - oba pruhy musí dítěti sahat od jedné podkolenní jamky ke druhé.
 
Krok 12
12 Nožičky dítěte ještě jednou jemně zatlačte nahoru, čímž dosáhnete správného usazení dítěte v šátku a abdukčně flekční polohy kyčlí.
Krok 13
13 Aby se celý úvaz pořádně dotáhl, uchopte jednotlivé lemy volně visících konců šátku a lokty zatlačte proti látce.
Krok 14
14 Konce šátku můžete místo jejich obtočení kolem látkového kříže (viz. obr. 5) zavázat také vepředu nebo na boku.
Krok 15
15 Velmi malé a spící děti se rády nechají do šátku úplně zahalit; vnitřní pruh šátku představuje přitomskvělou oporu hlavičky a kromě toho chrání i před přemírou světla a slunce.
Krok 16
16 Starší a temperamentnější děti ocení naopak více volnosti, proto jim můžete nechat ručičky z šátku koukat.

 

Úvaz KŘÍŽ

Tento úvaz se hodí i pro malé děti od desátého týdne, jestliže přetáhnete dítěti přes hlavičku jeden z pruhů látky tak, aby ji podpíral. Protože máte dítě před sebou, budete mít od počátku velmi jistý pocit.

Kříž se váže před vložením dítěte do šátku a i po vyndání dítěte ho není nutné rozvazovat, zejména pokud potřebujete odložit dítě jen na malou chvíli (např. do autosedačky).

Tento úvaz podporuje správný vývoj dětských kyčlí, což je důležité zejména pro děti s dysplazií kyčelního kloubu. Abdukčně flekční poloha však prospívá i zdravým dětským kyčlím.

Vhodný věk: od osmého až desátého týdne
Velikost: šátek od velikosti 4

 

 

Úvaz Kříž

 

Návod na úvaz KOLÉBKA Z DVOJITÉHO KŘÍŽE

Věk: od prvních dnů Délka šátku: od velikosti 5

Úvaz DIDYMOS, u kterého není nutný uzel a při kterém se váha dítěte rozloží symetricky na obě ramena.

Krok 1
1 Šátek DIDYMOS si položte zezadu kolem pasu. Oba konce šátku by měly být přitom stejně dlouhé.
Krok 2
2 Na prsou oba konce šátku překřižte a přehoďte si je přes ramena na záda.
Krok 3
3 Zde je překřižte ještě jednou – dbejte přitom na to, aby se šátek nepřekroutil – ...
Krok 4
4 a oba konce veďte opět dopředu.
Krok 5
5 Na každé straně podvlečte příslušný konec šátku z vnější strany zespodu pod pruhem, který máte na boku.
 Krok 6
6 Volnými konci šátku můžete podle potřeby regulovat utažení celého úvazu.
Krok 7
7 Látkový kříž, který máte na prsou, stáhněte níž a vnitřní pruh látky roztáhněte.

 
 
Krok 8
8 Dítě nechte z Vašeho ramene...
 
 
 
 
Krok 9
9 ...opatrně sklouznout dovnitřního pruhulátky a látku mu přetáhněte přes hlavičku, čímž vytvoříte jakési "hnízdečko".

 
    Krok 10
10 Dítě posuňte do vodorovné polohy a roztáhněte i druhý, vnější, pruh látky.
 
 
 
 
 
Krok 11
11 Pokud je šátek příliš volný nebo pokud dítě leží příliš nízko, můžete úvaz dotáhnout tak, že budete popotahovat za jednotlivé lemy volně visících konců šátku.
 

Krok 12

12 Nakonec překřižte pruh látky na straně hlavičky dítěte: lem šátku, který máte u krku, přetáhněte přes vnější lem šátku a stáhněte jej přes rameno až na paži...
 
Krok 13
13 ...takže Vaše miminko bude v šátku DIDYMOS ležet rovně a stabilně

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

Úvaz KŘÍŽ S KAPSOU

Kříž s kapsou od DIDYMOSu vznikl zdokonalením Kříže. Poskytuje dítěti ještě větší oporu, protože využívá třetího pruhu látky, který vede příčně přes zádíčka dítěte. U velmi malých dětí je možné vytáhnout tento pruh látky až přes ouška a podepřít jim tak hlavičku ze všech stran. Tento úvaz proto doporučujeme již pro novorozence.

Pokud v tomto úvazu nosíte již větší dítě, rozloží se jeho váha díky kříži ze širokých pruhů látky rovnoměrně na ramena a boky. Zároveň Vás přiměje zaujmout vzpřímenou polohu, která nezatěžuje Vaše záda. Tento úvaz je tedy vhodný zejména tehdy, pokud máte sami problémy se zády.

Podívejte se na návod na vázání.

Vhodný věk: od narození
Velikost: šátek od velikosti 6

 

Úvaz kříž s kapsou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Návod na úvaz KŘÍŽ S KAPSOU

Věk: od prvních dnů Délka šátku: od velikosti 6

Tento úvaz od Didymosu doporučují porodní asistentky a lékaři pro velmi malé děti, které se (již) odmítají nosit naležato. Dítě je v něm fixováno třemi pruhy látky - jeden pruh podpírá zádíčka horizontálně, ostatní dva diagonálně.

1 Střed šátku DIDYMOS si položte vodorovně na břicho jako šerpu.
2 Oba pruhy šátku za zády překřižte, aniž byste je překroutili.
3 Přes ramena veďte oba konce šátku zpátky dopředu. Nyní Vám visí volně z ramenou.
4 Vodorovný pás (šerpu) roztáhněte, aby nebyl nikde překroucený.
5 Nechte dítě sklouznout seshorapod šerpu, spodní okraj šátku musí sahat až do jeho podkolenních jamek.
6 Dítě pevně přidržujte a šátek dítěti vytáhněte až na krk.
 
7 Pak utáhněte boční pruhy látky: každý lem utáhněte zvlášť – nejdříve vnitřní...
 
8 …a poté vnější lem.
 
 
 
 
9 Oba napjaté pruhy látky veďte po stranách dítěte dolů, pod zadečkem je překřižte...
10 ...pod jeho roznoženýma a podsazenýma nožičkama je veďte opět dozadu na záda.
11 Zde oba konce šátku svažte plochým ambulantním uzlem.
 
12 Tím je úvaz v podstatě hotový.
 
 
13 Zádíčka dítěte budou ještě lépe podepřena, když oba diagonální pruhy látky roztáhnete: vždynejdříve vnitřní a pak teprve vnější pruh.
14 Pokud chcete, můžete trochu roztáhnout i pruhy látky na Vašich ramenou. Tím docílíte lepšího rozložení váhy dítěte.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Úvaz KŘÍŽ S KAPSOU NAVENEK

Příčný pruh látky je u této varianty veden vně kříže. Na rozdíl od „normálního“ Kříže s kapsou se váže před tím, než do něj vložíte dítě, takže i při vyndavání dítěte není nutné šátek rozvazovat. To je praktické zejména tehdy, když jste delší dobu venku a potřebujete střídat šátek např. s autosedačkou.

Vhodný věk: od narození
Velikost: šátek od velikosti 6

 

 

 

 

 

 

 

Úvaz RUKSAK S KAPSOU

Také menší děti je možné nosit na zádech. Vhodný je tento úvaz, protože třetí pruh látky poskytuje dítěti maximální oporu.

Díky těsnému tělesnému kontaktu je tento úvaz velmi pohodlný i pro větší děti.

Pozor v zimě: Obzvláště když nosíte dítě na zádech, je potřeba je teple obléci a pravidelně kontrolovat, zda má stále teplé nožičky.

Vhodný věk: od 5 měsíců (dobré držení hlavičky)
Velikost: šátek od velikosti 6

 

 

 

 

 

Velikosti šátků na nošení dětí DIDYMOS

Šátky DIDYMOS zhotovujeme standardně v osmi velikostech. Potřebná délka šátku se odvíjí především od úvazů, které chcete používat. Kromě toho je třeba přihlédnout i k Vaší konfekční velikosti:
Pokud máte konfekční velikost např. 40, uvážete z šátku velikosti 2 Kolébku a úvaz Na bok, velikost 3 je potřeba pro Ruksak (varianta s uzlem pod zadečkem dítěte), velikost 4 pro Klokánka, Kříž na bok nebo Ruksak (varianta s uzlem na břiše maminky), velikost 5 pro Kříž a Kolébku z dvojitého kříže a velikost 6 pro Kříž s kapsou.

Pokud budete chtít používat všechny úvazy včetně velmi pohodlného úvazu Kříž s kapsou ve všech jeho variantách, který je na spotřebu látky nejnáročnější, budete v závislosti na Vaší konfekční velikosti potřebovat velikost šátku 6, 7 nebo 8:

  • Maminky do konfekční velikosti 42 a tatínkové do konfekční velikosti 50 potřebují pro uvázání všech úvazů šátek velikosti 6
  • Maminky do konfekční velikosti 36 si vystačí i s šátkem velikosti 5
  • Maminkám od velikosti 44 (tatínkům 52) doporučujeme šátek velikosti 7, od konfekční velikosti 50 (tatínkové 58) budete potřebovat velikost 8
Pro větší maminky (od velikosti 58) nebo tatínky (od velikosti 62) velmi rádi objednáme šátek libovolné délky, je jen třeba počítat s o 1 - 2 týdny delší dodací lhůtou.

 

Doporučené velikosti šátku pro jednotlivé úvazy podle Vaší konfekční velikosti:
 
Standardní velikosti šátků: 2
cca. 270 cm
3
cca. 320 cm
4
cca. 370 cm
5
cca. 420 cm
6
cca. 470 cm
7
cca. 520 cm
8
cca. 570 cm
Kolébka maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60
Na bok maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60
Ruksak   maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60
Kříž na bok   maminka do vel. 36 maminka do vel. 42, tatínek do vel. 50 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60
Klokánek     maminka do vel. 42, tatínek do vel. 50 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60
Kolébka z dvojitého kříže     maminka do vel. 36 maminka do vel. 42, tatínek do vel. 50 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60
Kříž     maminka do vel. 36 maminka do vel. 42, tatínek do vel. 50 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60
Dvojitý kříž       maminka do vel. 36 maminka do vel. 42, tatínek do vel. 50 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60
Kříž s kapsou       maminka do vel. 36 maminka do vel. 42, tatínek do vel. 50 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60
Kříž s kapsou navenek       maminka do vel. 36 maminka do vel. 42, tatínek do vel. 50 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60
Ruksak s kapsou       maminka do vel. 36 maminka do vel. 42, tatínek do vel. 50 maminka do vel. 50, tatínek do vel. 58 maminka do vel. 56, tatínek do vel. 60
ruzovy = do vel. 36, modry = do vel. 42 (pánská vel. 50), zeleny = cca. do vel. 50 (pánská vel. 58), zluty = cca. do vel. 56 (pánská vel. 60)
 
 
Šátky DIDYMOS mají tvar kosodélníku, čímž vzniká rezerva na uvázání uzlu. Navíc šikmé cípy šátku elegantněji splývají, než je tomu u šátků s rovným zakončením.

 

Nákres určení rozměru šátku    Šířka šátků je cca. 70 cm.

Protože se nepředepraná bavlna při prvním praní trochu vysráží, jsou nové šátky DIDYMOS ve skutečnosti o pár centimetrů delší než je udávaná délka.

Často se setkáváme s tím, že je maminka o dost menší než tatínek. Pokud předpokládáte, že tatínek bude miminko nosit jen příležitostně, pak Vám doporučujeme zvolit raději kratší šátek. Tatínek sice nebude moci používat všechny úvazy, je to ale pořád lepší, než aby se maminka musela do každého úvazu omotat dvakrát. Pokud se však při nošení miminka budete často střídat, pak se při výběru velikosti šátku řiďte podle největší osoby. Přebývající konce šátku prostě zavážete ještě jednou na jiném místě.

Přirozený porod, Kontaktní rodičovství

Ať už se o přirozený porod zajímáte nebo s ním máte vlastní zkušenost a chcete se podělit s ostatními, pak jsou tyto stránky určeny právě Vám.

Podstatou obsahu tohoto webu není propagovat domácí porody! Ne. Podstatou obsahu těchto stránek je šířít informace a fakta, jež Vám pomohou vytvořit si komplexní názor na jeden z nejdůležitějších a nejzásadnějších okamžiků ve Vašem životě.

Tyto stránky jsme vytvořili z hluboké víry v přínosy přirozeného procesu zrození, empatického kontaktního vztahového rodičovství. V každém z nás je informace jak porodit a postarat se o naše potomky uložena. Postupem času se institucím a autoritám podařilo vyvolat v nás nedůvěru v tyto přirozené vlastnosti a dovednosti.

Jsme výhradní distributor porodních bazénků La Bassine (Made in Water) pro Českou Republiku a Slovensko

 

YmNlYTYwM