» POROD V PORODNICI

"Přirozený" porod v porodnici….

Nechci tvrdit, že je to nemožné. Rozhodně vím, že v průběhu porodu rodící žena nemůže vzdorovat, hádat se a vynucovat si svá přání. Vím, že občas zdravotníci nedodrželi ani předem písemně schválený porodní plán. Věřím, že existuje možnost porodit kdekoliv přirozeně.

Na co myslet při sestavování porodního plánu pro přirozený porod:

Příjem do porodnice- světlo, dotazování ženy vynucující zapojení neokortexu, natočení monitoru, měření tlaku…. Tyto běžné postupy porod zastavují. Samozřejmě existují možnosti jak se záležitostem na příjmu vyhnout:

  • přijet tak pozdě, že už nebude čas
  • vyplnit vše předem a dohodnout se na poslechu ozev přenosným zařízením ve fázi, kdy nebude žena plně ponořena do porodního procesu

Žena by si v žádném případě neměla připadat sledována, měla by mít možnost volného pohybu, příjmu tekutin i jídla. Pokud si nic nepřinesete, asi máte smůlu. Nebo myslíte, že Vám a doprovodu nachystají někde svačinku? :-)

Dalším bodem je domluva postupu při vypuzovací fázi. Odmítnutí řízeného tlačení, podání uterotonik, svobodná volba polohy. To vše za zachování příjemné atmosféry, tlumeného osvětlení, pocitu bezpečí a hlavně je důležité, aby nikdo nebyl ve stresu. Adrenalin, který osoba ve stresu vyplavuje, blokuje produkci oxytocinu = zastavení porodu.

Neprovádět nástřih hráze, nejedná-li se o ohrožení života, vyčkat po porodu hlavičky na další kontrakci, aby došlo k porození tělíčka. Tahání za hlavičku způsobuje poranění branchiálního plexu (trvalé poškození nervů v oblasti krční páteře).

Žena má nahé neomyté dítě na nahé hrudi neomezeně dlouho. Všechna vyšetření se dají odložit. Nikdo nespěchá na porod placenty, netahá za pupečník, neaplikuje oxytocin. Placentu Vám klidně vydají. Nevyhrožují smrtí, podchlazením a jinými komplikacemi v případě, že si přejete jít domů.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

ZjMxZ