» O KOJENÍ

O kojení

Kojení není jen přirozeným způsobem výživy dítěte, kontakt přináší dítěti rovněž příjemný pocit jistoty, tepla, bezpečí a lásky. Během kojení se upevňuje vztah matky a dítěte. Mateřské mléko je vždy připraveno ideálně nasytit, napojit, uzdravit i uklidnit naše děti.

Obecně platí: Do doby než se nám děti začnou hrnout do talíře není potřeba podávat jinou formu potravy.

Začátek- samopřisátí

Přirozený porod a umožnění nepřetržitého kontaktu nahého novorozence na nahém těle matky je ideální výchozí pozice pro začátek kojení.

Novorozenec leží na břiše matky, zvedá a otáčí hlavičku, vystrkuje jazyk, strká si ručičky do úst. Vůně a chuť plodové vody na ručičkách mu pomáhá najít bradavku, která voní stejně. Odstrkuje se nožičkami od břicha matky- tím napomáhá zavinování dělohy a pokračuje směrem k prsu. Pohyby hlavičky nahoru a dolů (tzv. klováním) si formuje bradavku a dochází k prvnímu přisání.

Tento proces může trvat 30 minut, ale klidně i 3 hodiny. Jediné co je potřeba udělat je zajistit tepelný komfort matky i dítěte přikrytím dekou. Pokud je matce teplo, není se potřeba obávat podchlazení novorozence.

Samopřisátí je důležitým okamžikem pro dítě i rodiče. Dítě má možnost od začátku používat správnou techniku sání, což přináší i matce nemalý prospěch. Správným sáním netrpí bradavky, miminko nepolyká vzduch, netrpí tolik kolikami a ublinkáváním. Výše vyjmenované etologické chování pozorujeme i u starších než právě narozených dětí. Těmito signály dávají kojenci najevo potřebu sát. Často jsou tyto projevy vykládány právě naopak (odmítání prsu nebo dokonce zlobení).

Je dobré zajistit kvalitní zdroj informací a nebát se vyhledat podporující osobu. Jako pozitivní formu podpory považuji, jsou-li maximálně podporovány kompetence matky, je podpořena její důvěra ve schopnosti dítěte, podpora kontaktu kůže na kůži. Vertikální sací pozice je přirozenou pozicí v leže, v šátku nebo v náručí, později děti často sedí či stojí.

Učit matku nosit či kojit její vlastní dítě v nějaké “předepsané” pozici není podpora přirozeného zdravého procesu, nepodporuje kompetence matky ani dítěte. Tento způsob ”poradenství” osobně pokládám za škodlivý. Dítě se umí samo přisát a sát. Jediné co potřebuje je podpora.

Autor: Zuzana Smékal


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Nebyl zatím přidán žádný názor. Přidejte svůj názor nebo dotaz jako první.

ZTcyYTdmNz