Správna poloha nošení a anatomie kojenců

Poznatky na této i ostatních našich stránkách byly převzaty z vědeckých studií a článků. 

Abdukčně flekční poloha – adaptace na nošení

Anatomické výzkumy Prof. Dr. med. Büschelbergera (Drážďany) ukázaly, že u novorozenců je hlava stehenní kosti ideálně orientovaná vůči kyčelní jamce – to znamená, že ji rovnoměrně formuje – když jsou nožičky přitažené k tělu v úhlu cca. 100 stupňů a zároveň roztažené do šířky v úhlu cca. 40 stupňů. Jedná se o tzv. abdukčně flekční polohu. Pokud novorozence zvednete, sám zaujme tuto polohu, takže je nesporné, že odpovídá jeho anatomické predispozici.

Také kulatá záda (kyfóza) se nenarovnají okamžitě po porodu. Dvojité prohnutí páteře ve tvaru S se naopak formuje teprve při prvních samostatných krůčcích. Vyvíjí se postupným tréninkem zádového svalstva, nikoliv však působením zvenku.

Tento anatomický fakt spolu s uchopovacím reflexem v prvních dnech života vede k názoru, že kojenci jsou především přizpůsobeni nošení na těle.

Z výše uvedených skutečností je možné odvodit i ideální polohu při nošení: s přitaženýma roztaženýma nožičkama, mírně prohnutými zády a čelem k dospělému, který miminko nese. Existuje však i opačný názor, podle kterého by děti měly být v prvních týdnech nošeny výhradně naležato. Vytvořte si názor sami, případně se zeptejte Vaší porodní asistentky, Vašeho lékaře, nebo nechte rozhodnout Vaše dítě, jestli dá od začátku přednost "Kolébce" nebo "Kříži s kapsou . Jeho instinktivní chování je tím nejlepším "návodem k použití". Pouze v případě, že byla u Vašeho dítěte zjištěna dysplazie kyčelního kloubu, nenoste dítě v "Kolébce", ale dejte je hned do "Kříže s kapsou".

 

Držení holčičky staré tři týdny na boku – nožičky si sama přitahuje k tělu
Uvolněné miminko často spontánně zaujímá abdukčně flekční polohu (foto Dr. E. Kirkilionis)
 

Nošení dítěte zády k vám (čelem po směru chůze)

Některé děti jsou rády nošeny čelem po směru chůze, což je z technického hlediska samozřejmě možné i v šátku. Tento způsob však v žádném případě nemůžeme doporučit, a to z následujících důvodů:

Nošení čelem od sebe - nedoporučeno!Nošení čelem od sebe - nedoporučeno!
  • Nožičky dítěte vlají bez opory ve vzduchu, kyčle nejsou ve fyziologické (tj. abdukčně flekční) poloze.
  • Také záda dítěte nejsou správně podepřena, ale naopak zaujímají nepřirozenou vzpřímenou polohu a jsou tlačena do lordózy.
  • Kromě toho se dítě v situacích, které se mu zdají nebezpečné, nemůže pohledem ubezpečit o Vaší přítomnosti.
  • Dítě rovněž nemá úniku před přemírou podnětů, a to ani když je unavené, protože se k Vám nemůže stulit a "schovat" se tak před světem.
Tyto zásadní výhrady se týkají všech pomůcek na nošení dětí bez rozdílu, tj. i vaků a klokanek.

Pokud se chcete dozvědět více...

Dále Vaší pozornosti doporučujeme knihu "Ein Baby will getragen sein" (Miminko chce být nošeno) od Dr. Evelin Kirkilionis (Kösel, Mnichov, 1999, € 12,95). Ačkoliv se jedná o odborný pohled na téma nošení kojenců, je kniha napsaná velmi srozumitelně. Tuto knihu v německém jazyce si můžete objednat i u nás.

Dysplazie kyčelního kloubu

Nový článek od Dr. Fettweise "Auf Mamas Hüfte reiten" osvětluje příčiny a souvislosti, které mohou vést ke špatnému vývoji dětských kyčlí, a nabízí informace, jak těmto onemocněním předcházet. Článek rozhodně stojí za přečtení, bohužel však zatím není k dispozici jeho překlad do češtiny.

 

 

MTc5Yjcy